Bieg Stulecia we Wrocławiu

Nasz bieg dołączył do ogólnopolskich obchodów stulecia odzyskania niepodległości w ramach projektu Bieg Stulecia. Wszyscy zainteresowani mogą do niego dołączyć, a następnie zapisać się na jeden z wielu biegów w Polsce. Z przyjemnością ogłaszamy, że każdy kto wystartuje we Wrocławiu będzie mógł odebrać swój pakiet stulecia właśnie na naszym biegu. Oprócz tego każdy kto zgłosi się na nasz bieg otrzyma również nasz pakiet Biegu Niepodległości z wąsem.

Będzie to polegało nie mniej nie więcej na osobnym stanowisku przygotowanym specjalnie na potrzeby projektu. Po zamknięciu zapisów organizator idei Bieg Stulecia prześle do nas wskazaną liczbę pakietów stulecia, zgodną z liczbą osób w ramach projektu, które zapisały się na nasz bieg.

W osobnym komunikacie ogłosimy do kiedy taka osoba zapisując się na nasz bieg będzie mogła być pewna, że otrzyma swoją koszulkę i medal z projektu na naszym biegu.

Jednocześnie informujemy, że pakiet stulecia będzie dostępny tylko dla osób, które są zapisane do tego właśnie projektu poprzez stronę organizatora. Listę tych osób otrzymamy od organizatora projektu, następnie opublikujemy tak aby każdy kto bierze w nim udział miał pewność, że otrzyma swój pakiet na naszym biegu.


11 listopada 2018 roku świętować będziemy na różne sposoby 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Jednym z takich elementów może być sport, którego wielkim orędownikiem był Józef Piłsudski. Zainteresowania Marszałka wychowaniem fizycznym wynikały z jego filozofii czynu; z dbałości o zdrowie fizyczne oraz moralne dzieci i młodzieży; z troski o dobro, trwałość i obronność państwa.

Do wielu uroczystości i wydarzeń jakie będą organizowane w 2018 roku Polska Agencja Prasowa (inicjator) – przy współudziale Polskiego Radia i Telewizji Polskiej oraz Polskiego Związku Alpinizmu i Polskiego Związku Lekkiej Atletyki – zamierza włączyć wyjątkowy projekt. Składają się na niego:

W POLSCE

  1. Narodowy Bieg 100-lecia od Bałtyku do Tatr (11.11.2018)
  2. Supermaraton na PGE Narodowym – mistrzostwa Polski w biegu na 100 km (10.11.2018)
  3. Upowszechnianie biegania pod hasłem „Każdy może mieć swój Everest” (2015-2018)

ZA GRANICĄ

  1. Narodowa wyprawa na Mount Everest (wrzesień-listopad 2018)
  2. Trekking do bazy pod Everestem (01.10-8.11.2018) i odprawienie 1 listopada mszy świętej przez polskich księży w intencji tych, co w Himalajach zostali na zawsze
  3.  Supermaraton w Katmandu pamięci polskich himalaistów (20-21.10.2018)

W lutym 2015 roku została zapoczątkowana część zagraniczna. Natomiast 23 listopada konferencją TVP, PAP i Polskiego Radia zainaugurowano etap krajowy. Jego prologiem był w Warszawie Ogólnopolski Festiwal Biegowy Gimnazjów im. Józefa Piłsudskiego od Bałtyku do Tatr (8-11 listopada).

Stawiamy przed sobą ambitny cel: 100 Biegów Niepodległości w 100 miastach z udziałem 100 000 osób ma być największym biegiem świata. Ambasadorami projektu, mającego w dużej części elementy edukacyjne, zostały kultowe formacje muzyczne: Czerwone Gitary, No To Co, Trubadurzy, Skaldowie, TSA oraz Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze” im. Tadeusza Sygietyńskiego (w 2018 obchodzić będzie 70-lecie). Wszyscy zadeklarowali występ w galowym koncercie 100-lecia w Sali Kongresowej w Warszawie 11 listopada.

Wyjątkowość tego przedsięwzięcia, to:

  • wszystkie biegi odbędą się 11 listopada 2018 roku na dystansie 10 km ze startem o godz. 11:11;
  • wszystkie osoby pobiegną w jednakowych koszulkach;
  • wszystkie, niezależnie od miasta w którym pokonywać będą 10 km, otrzymają na mecie jednakowe medale i dyplomy, a zwycięzcy – jednakowe nagrody.

Jeśli są na to Państwo zdecydowali, to zapraszamy do wspólnego działania, zwłaszcza miejscowości, które podejmą się organizacji biegu w dniu 11 listopada 2018 roku ze startem o godz. 11:11 na trasie długości 10 km.

Takie przedsięwzięcie wymaga ogromnej pracy i zdyscyplinowania wszystkich podmiotów zaangażowanych w godne uczczenie 100-lecia niepodległości, a zwłaszcza tych osób, którzy mają chęć udziału w zawodach 11 listopada 2018 roku. Rejestracja rozpoczęła się 23 listopada 2015 roku, ale bez wskazania miejsca startu. Można jedynie określić swą preferencję co do miasta, natomiast ostateczną decyzję należy podjąć w roku 2018, rejestrując się wówczas poprzez stronę wybranego biegu.

Co mają dać wcześniejsze zgłoszenia? Z pewnością będzie to czynnik mobilizujący i zachęcający do treningów, do aktywności fizycznej, zwłaszcza dla tych osób, które jeszcze nie poznały smaku biegania. Zarejestrowana osoba otrzyma okolicznościowy paszport 100-lecia niepodległości, w którym będzie mogła odnotowywać wszystkie starty w zawodach w latach 2015-2018 od Bałtyku do Tatr. W takiej samej formule funkcjonuje od maja 2015 roku zagraniczna część projektu pn. Polskie Himalaje 2018 (patrz: www.polskiehimalaje.pl )

Rejestrujące się osoby będą miały możliwość otrzymywania różnych gadżetów związanych ze 100-leciem niepodległości. Będzie również okazja do prowadzenia edukacji, aby wzbogacić wiedzę – zwłaszcza ludzi młodych – o drodze prowadzącej do odzyskania przez Polskę niepodległości. Jeśli są na to Państwo zdecydowali, to zapraszamy do wspólnego działania, zwłaszcza miejscowości, które podejmą się organizacji biegu w dniu 11 listopada 2018 roku ze startem o godz. 11:11 na trasie długości 10 km.

Jeśli chodzi o zgłoszenia miast i wiosek to należy je kierować pod adres: biuro@biegstulecia.pl zaś prezentacja będzie w zakładce MIASTA ORGANIZATORZY, którą oddajemy we władanie samorządom lokalnym. Wykorzystajcie swą szansę i zaprezentujcie to, co ma do zaoferowania Wasza „ziemia”. Na oficjalnej stronie internetowej tego projektu można będzie promować Wasze miasto, Wasz region, zachęcając do jego odwiedzenia nie tylko przy okazji startu w zawodach.

Okres jaki nas dzieli do 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości zamierzamy wykorzystać również do upowszechniania biegania pod hasłem Wandy Rutkiewicz „Każdy człowiek ma w życiu do zdobycia swój Mount Everest”.

Z nadzieją na dobrą współpracę
rzecznik komitetu organizacyjnego
Janusz Kalinowski